Lokaty firmowe jednak z podatkiem?

Nieco ponad miesiąc temu pisaliśmy o tym, że zgodnie z odpowiedzią Podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Dariusza Daniluka na interpelację posła Andrzeja Szlachty, podatek Belki od lokat w wysokości 0 zł jest legalny i zgodny z ustawą.

Okazuje się jednak, że fiskus znalazł sposób na opodatkowanie “wolnych” od podatku depozytów firmowych. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna „W interpretacji warszawska izba zakwalifikowała odsetki od środków lokowanych na specjalnym subkoncie jako kapitały pieniężne. Podstawą było to, że są one przelewane z rachunku firmy na odrębne subkonto lokacyjne”.

I dalej: “U przedsiębiorcy, które wolne środki z podstawowego rachunku bankowego firmy umieszcza na lokacie bankowej i uzyskuje w te sposób odsetki, powstaje przychód z kapitałów pieniężnych”.

Oznacza to, że nawet jeśli firma uniknęła płacenia podatku od zysków kapitałowych dzięki dziennej kapitalizacji i zyskom poniżej 2,49 zł to sumę zysków powinna zaliczyć jako przychód i uwzględnić w rozliczeniu podatkowym z fiskusem.

źródło: interpretacja Izby Skarbowej w Warszawiez 19 marca 2010 r,

za: Dziennik Gazeta Prawna

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>