Podatki Tymczasowe na przykładzie podatku Belki

Rząd najpierw ogłosił, że chce podnieść podatki, a potem poinformował, że zmiana najprawdopodobniej będzie dotyczyć “jedynie VAT” i “tylko tymczasowo”. Po pierwsze chciałbym przypomnieć, że VAT jest praktycznie w każdym produkcie i płaci go zawsze klient końcowy. Ci, którzy mają firmy mają możliwość częściowego ominięcia go (poprzez przerzucenie na własnych klientów), Ci którzy mają duże firmy lub dużo różnych firm (a najlepiej dużo różnych i dużych firm) będą mogli większość VATu przerzucić na swoich klientów etc. Jak zwykle najwięcej obciąży to tych najbiedniejszych.

I druga sprawa – podatek Belki wprowadzony przez ministra finansów Marka Belkę, który w chwili obecnej zasiada na stołku prezesa NBP – został również wprowadzony “tymczasowo” i już kilkanaście razy różne rządy i różni politycy obiecywali, że go zniosą. Jak płacimy 19% od zysków tak płacimy.

1 Comment

  1. A tak dla uzupełnienia – PO wprowadzi nawet 25% VAT jeśli deficyt zbytnio urośnie. To się nazywa “liberalny” rząd!

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>